בור ספיגה

בטח יצא לכם לשמור על בור ספיגה אך האם אתם יודעים למה צריך אותו? כמה עולה להקים אותו? כיצד מתחזקים אותו? לשאלות הללו יש תשובות ואת כולן תקבלו במאמר הבא.

מהו בור ספיגה ולמה צריך אותו?

בור ספיגה אינו בור גדול ולרוב הוא יהיה בקוטר של חצי מטר עד מטר. הוא נועד לספוג את אותם שפכים מזהמים שלא יכולים להגיע אל מערכת הביוב. יש שתי סיבות מדוע השפכים הללו, שהם שומנים ושמנים בעיקר מהמגזר העסקי והתעשייתי, לא יכולים להיכנס למערכת הביוב. הסיבה הראשונה היא שאותם שפכים יכולים לזהם את המים שלאחר מכן יגיעו למכון טיהור שפכים, ואז למעשה לא נרוויח דבר מהתהליך. שנית, אותם שפכים יכולים לגרום לסתימות רבות במערכת הביוב ומכאן הבעיות יהיו חמורות בהרבה. אותו בור ספיגה יכול למנוע את שתי הבעיות הללו בקלות רבה.

שאיבת בורות ספיגה

איפה אפשר למצוא בורות ספיגה?

בורות ספיגה אפשר למצוא בעיקר במגזר התעשייתי. יש מגוון רחב של מפעלים מזהמים כאשר בין היתר הם פולטים שפכים מזהמים מאוד אל הנחלים בישראל, כמו למשל באזור הדרום או באזור חיפה. בורות ספיגה למעשה מונעים את הזיהום המאסיבי הזה ובכך משפרים את איכות הסיבה אפילו אם זה באופן חלקי בלבד. אפשר למצוא אותם גם בקרבת מפעלים רבים, בעיקר מסעדות, אולמות אירועים ועוד עסקים אחרים שבהם יש מטבחים תעשייתיים שפולטים שמנים רבים כתוצאה מהפעילות העסקית שלהם.

איך מתחזקים בורות ספיגה?

חשוב מאוד לתחזק את הבור כיוון שהוא לא יהיה יעיל לנצח. הוא בנוי בצורה כזו כך שהשומנים יהיו בחלק העליון והמים יהיו בחלק התחתון. כך למעשה מונעים את החדירה של השמנים אל הבור כאשר המים שנמצאים למטה נשאבים אליו. בכל מקרה יש לבצע שאיבת בור ספיגה לעתים תכופות כאשר זו פעולת התחזוקה העיקרית שלו. מידי שנה יש לבדוק את התקינות שלו ואת כושר ההפרדה שלו באופן כללי אך התחזוקה המשמעותית והחשובה ביותר היא הספיגה שלו בתדירות המתאימה. התדירות המתאימה נמדדת לפי כמות הנוזלים שנספגת בו במהלך הפעילות של העסק.

מי אחראי על התחזוקה שלו ולפי מה?

מי שמבצע את התחזוקה שלו בפועל הוא קבלן ביוב. את הביובית אתם בוודאי מכירים ממגוון רחב של פעולות אחרות בעיקר במגזר הפרטי, כמו למשל שאיבת הצפות, טיפול בסתימות ביוב וכן הלאה. עם זאת לביובית יש יכולת גם לשאוב בורות ספיגה כאשר לאחר מכן היא תפנה את אותם שומנים ושמנים נוזליים תיפטר מהם בצורה שהולמת את הנהלים. למרות שצוות הביובית הוא זה שמבצע את התחזוקה בפועל הרי שמי שאחראי על כך הוא אותו בעלים של עסק או מפעל שמשתמש בבור השאיבה. אותו בעלים יהיה חשוף לקנסות שיכולים להיות גבוהים מאוד אם לא יתחזק אותו כראוי. 

מה העלויות של הקמת ותחזוקת בור?

הקמת בור ספיגה אינה יקרה במיוחד אך אי אפשר לחפור יותר בורות כאלו. אפשר לקבל אישור מיוחד מהמשרד להגנת הסביבה אך בשנות ה-90 המוקדמות התקבלה החלטה שמדובר בבורות מזהמים מאוד ויש לאחסן את השומנים והשמנים יחד עם כל השפכים המזהמים האחרים במיכלים מתאימים. כך למעשה אי אפשר להקים בור ספיגה ובטח לא באופן פיראטי. תחזוקתו אינה יקרה ושאיבת הבור תעלה בין 200 ועד 600 שקלים בערך בהתאם לגודל הבור. כמובן שהמחיר יכול להשתנות לפי מגוון רחב של פרמטרים כמו זהות צוות הביובית שיבצע את השירות והתמחור שלו, היקף העבודה וכולה.

לוגו ביובית
השאירו פרטים
ונחזור אליכם בהקדם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *