עובש בתקרה

עובש בתקרה ובקירות הבית יכולים לגרום לחוסר נעימות, והוא סימן אזהרה בולט. הטיפול בעובש נובע בעיקר בגלל מקור של מים, נזילה סמויה או גלויה, בעיות איטום ותקלות אחרות. נזקי העובש יכולים להחמיר עקב הזנחה, אך יש מספר חומרים וטיפולים שיכולים להסיר את העובש לצמיתות.

מה זה עובש בתקרה ואיך זה נגרם

עובש מוגדר בתור פטריות המכסות חומרים אורגניים עקב לחות ומגע במים. לכן, ניתן לראות שעובשים בדרך כלל יהיו בסבירות גבוהה יותר בחדרים רטובים (מקלחת, שירותים, קירות חיצוניים). הסיבות לעובש בתקרה הן רבות, הסיבות יכולות לנבוע עקב רטיבות בקיר בגלל לקות באיטום ולכן, המים מחלחלים פנימה ויוצרים רטיבות. סיבות נוספות יכולות לנוע עקב עיבוי – הבדלי טמפרטורות בין החלק החיצוני של הפנימי ובין החלק החיצוני, נזילה סמויה או גלויה של הצנרת ועובש בגלל לחות. במילים פשוטות, עובש נוצר עקב מגע של מים או הצטברות של לחות גבוהה בגלל חדרים רטובים או הבדלי טמפרטורות.

האם עובש בתקרה מסוכן?

בגדול, עובש כן מסוכן. נשימה של עובש לאורך זמן יכולה להשפיע על דרכי הנשימה בקרב תינוקות וילדים, קשישים וגם אנשים בוגרים. ככל שהמערכת החיסונית שלכם בדרגה נמוכה, כך נשימה של עובש תשפיע עליכם באופן חמור יותר. כמו כן, עובש מוביל לאלרגיות, בעיות בדרכי הנשימה, בעיות עצביות, טרשת נפוצה ובמקרים חריגים נשימה של עובש לאורך זמן יכולה להוביל למוות.

צילום איש מקצוע של עובש בתקרה

איך נפטרים מעובש בתקרה?

יש מספר דרכים לטפל בעובש בתקרה. התהליך מתהליך מאיתור מקור הרטיבות, אם עובש מופיע במקום אחד זה לאו דווקא מצביע על המיקום המדויק. כאמור, המים מחלחלים דרך הקירות ומגיעים לנקודה ספציפית ולכן, במקרים מסוימים האיתור יבוצע על ידי מצלמה תרמית. במקרים אחרים, ניתן יהיה לזהות את מקור הבעיה במבט אנוש. בעל המקצוע מגיע אליכם ובודק את הסיבה לעובש, האם מדובר על נזילה, לחות, עיבוי או סדקים בקיר.

לאחר שבעל המקצוע איתר את מקור הבעיה הוא יוכל להתחיל לפעול בהתאם. כאשר מדובר על נזילה מקיר חיצוני, בעל המקצוע יטפל בעובש על ידי הסרת טיח שעליו יש עובש, איטום, וצביעה מחודשת עם צבעים מתאימים שתורמים לאיטום. אם מדובר על תהליך של עובש עקב עיבוי ולחות, הדרך של הטיפול היא על ידי אוורור, רצוי לשמור על חלונות פתוחים, התקנת ונטה ואוורור לאורך כל עונות השנה. כאן הטיפול נעשה ישירות להסרת העובש, וכמובן כדי להימנע מחזרתו של העובש צריך לשמור על נהלי אוורור.

האם מומלץ לטפל לבד בעובש בתקרה?

טיפול בעובש באופן עצמאי לא תמיד יהיה אפקטיבי בדומה לטיפול של בעל מקצוע המתמחה באיתור מקור העובש והסרתו לצמיתות. טיפול עצמאי לרוב כולל שימוש בתרסיס המיועד להסרת עובש, ואכן לאחר השימוש העובש יוסר באופן חלקי או מלא – אך עדיין התקלה לא נפטרה מהשורש כך שסביר להניח והעובש יחזור על עצמו. לכן, אם אתם מעוניינים להיפטר מעובש בתקרה לצמיתות, הזמינו בעל מקצוע עם ניסיון מתאים. בעל המקצוע בוחן את הסיבה להופעת העובש, ובאותו אזור מסיר את העובש לצמיתות, יוצר שכבת איטום חדשה וצבעים מתאימים ועם תחזוקה נכונה העובש לא אמור להופיע שנית.

מה הכי מומלץ לעשות שיש עובש בתקרה?

כאשר מופיע עובש בתקרה, תוכלו להסיר את העובש באופן עצמאי (אמנם לזמן קצוב) באמצעות הסרת חלקי הטיח, וקרצוף האזור עם אקונומיקה. לאחר מכן, תצטרכו לצבוע פעם נוספת את הקיר אחרי שהקיר ייבש לחלוטין. כפי שציינו יש גם תרסיסים המיועדים להסרת עובש. עם זאת, הבחירה המומלצת ביותר היא להזמין בעל מקצוע המתמחה בהסרת עובש. בעל המקצוע לא רק מיומן ויודע לזהות את מקור התקלה, אלא גם מדובר על בעל מקצוע שמחזיק בחומרים איכותיים המתאימים להסרת עובשים, וכמו כן צבעים מתאימים. אם הרצון שלכם הוא לפתור את התקלה לצמיתות, הזמנת בעל מקצוע מיומן היא האפשרות המומלצת ביותר עם הופעת עובש בתקרה. 

טעויות נפוצות שעושים בטיפול בעובש בתקרה

  1. התעלמות מהסיבה העיקרית – בדיוק כמו שאמרנו קודם לכן, טיפול נקודתי הוא זמני. אחת הסיבות לחזרה של עובש בתקרה היא עקב התעלמות מהסיבה העיקרית, וכאן נכנס תפקידו של בעל מקצוע מיומן – איתור מקור התקלה. 
  2. אי התאמה של הצבע החדש לשכבת הצבע הקיימת – לאחר הסרת הטיח יש לצבוע מחדש את הקיר בצורה תואמת. אחת הטעויות הנפוצות היא צביעה מחודשת שאינה מתאימה לגוון הקיר כולו. בעל מקצוע לא רק בוחר את הצבע המתאים, אלא גם משתמש בצבעים דוחי עובש ששומרים על הקיר בצורה מקסימלית. 
  3. חוסר הכנה של הקיר לצביעה – תקלה נוספת בולטת לעין היא חוסר הכנה של הקיר לצביעה. בשביל לצבוע את הקיר בצורה הולמת, יש לעבור מספר שלבים של הסרת הטיח, ניקוי הקיר ושמירה על קיר חלק וישר כדי שלא יופיעו חלקים בולטים יותר. הכנה לקויה תוביל לתוצאה גלויה לעין.
  4. מינון לא נכון של צבע – בעל מקצוע לא מיומן יכול למרוח שכבת צבע סמיכה מדי או מדוללת מדי, זה משפיע על הצבע עצמו ועל ההשתלבות בתקרה. 

טיפים לצביעה נכונה של עובש

הטיפ הראשון והעיקרי הוא להיפטר מהעובש לחלוטין לפני שאתם צובעים פעם נוספת את התקרה. העובש יכול להופיע בין אריחים, בפינות של התקרה ובמקומות פחות נגישים. השמידו את העובש לחלוטין באמצעות בעל מקצוע או באופן עצמאי, ורק לאחר שהעובש הוסר לחלוטין המתינו לייבוש הקיר והתחילו לצבוע. בנוסף, כדי לצבוע עובש בצורה נכונה יש להכין את הקיר באופן מוחלט, הסירו חלקי טיח רופפים, שייפו את התקרה באמצעות נייר שיוף, בצעו תיקוני שפכטל ורק לאחר מכן צבעו את הקיר. במקרה בו לא הכנתם את הקיר בצורה נכונה, סביר להניח שהעובש יחזור על עצמו די מהר.

כמה עולה לטפל בעובש בתקרה

המחיר של טיפול עובש בתקרה משתנה בהתאם לנזק הקיים והקיפו. כמו כן, המחיר משתנה בהתאם לסיבה שבגללה נוצר עובש, בדרך כלל טווח המחירים בחדרים רטובים יהיה גבוה יותר וינוע בין 1,400 ש"ח ועד 3,000 ש"ח. במקרים של חדרים יבשים או עבודות קטנות, המחיר יהיה החל מ-400 ש"ח. 

לסיכום

אם הופיע לכם עובש בבית זה סימן שאתם צריכים לערוך בדיקה, העובש הוא סימן אזהרה של רטיבות הנובעת ממקום כלשהו, בין אם מדובר על איטום לא תקין או נזילה סמויה. איתור התקלה יכול לחסוך לכם הוצאות גבוהות יותר בעתיד, וטיפול עובש בתקרה יכול למנוע בעיות רפואיות וחוסר אסתטיקה בבית, לכן ברגע שמופיע עובש בתקרה יש לפנות לבעל מקצוע מיומן ומקצועי: https://amosbiyov.co.il/.