שורשים בביוב - עמוס שירותי ביוב

במערכת הביוב זורמים באופן בלתי פוסק שפכים וביוב. מבחינתנו מדובר בפסולת, אך בפועל מדובר בנוזל עם ערך מינרלי מאוד גבוה שיכול להשתוות לדשן שאתם רוכשים בלא מעט כסף במשתלה הקרובה. מבחינת העצים והצמחים בגינה, מדובר במקור בלתי פוסק של מזון ומים, ובהינתן התנאים המתאימים, כמעט כל צמח שיזהה את מאגר המינרלים הזה יכה שורשים עד שיוכל להגיע למקור המזון – הביוב. מרבית הצמחים יחדרו אל צינורות הביוב רק אם ישנה נזילה כתוצאה מחיבור רופף או סדק בצינור. עם זאת, ישנם צמחים כמו הפיקוס הידוע שלא צריכים אפילו סדק או חור כדי להיכנס לצנרת –הם מספיק חזקים כדי לגרום אותו בעצמם.

לא משנה באיזה צמח מדובר, הצרות מתחילות כשהשורשים כבר חדרו לצינורות הביוב – אמנם לא תרגישו בכך עד שהשורשים יצמחו ויגרמו לסתימה אבל אז כבר יהיה די מאוחר והנזק לרבות סדקים ושברים בקווים כבר יתרחש.

לאחר בדיקה ואבחון באמצעות צילום הצנרת, דרכי הטיפול העיקריות מתחלקות ל-2: שימוש בחומר שהורג שורשים, וטיפול אקטיבי יותר הכולל חיתוך השורשים בתוך הצנרת ע"י רובוט.כאשר חדירת השורשים נעשית מהשוחה (בריכת הביוב), וכאשר אין נזק לצינורות עצמם, ניתן להסיר את השורשים ולהשלים את הטיפול עם חומר משמיד שורשים. החומר עצמו אינו מזיק לצנרת, ממיס את השורשים ומאפשר הסרה שלהם. יחד עם זאת, הפתרון הוא זמני, וכדי שיהיה קבוע יש צורך להרחיק את העצים המזיקים מקו הביוב.

כאשר השורשים חדרו לגוף הצינור עצמו, הסרה שלהם תיצור יותר נזק משכבר קיים, ולכן יש צורך מצד אחד לא להסיר אותם לגמרי ומצד שני לאפשר זרימה תקינה של מים. רובוט פניאומטי, המתוכנת בהתאם לקוטר הצינור, נכנס לאורך הצינור וחותר את השורשים הצמודים לדפנות בצינור, ומאפשר לטכנאי הביוב למשוך בקלות ולשלוף את כל השורשים שנמצאים בתוך צינור הביוב עצמו.

אם כן, שורשים המשתלטים על הצנרת הם בעיה לא נעימה, אבל פתירה. חשוב לזהות את העץ הפוגע, את הבעיה בצנרת, ולתת את המענה המתאים ע"י איש מקצוע מוסמך, על מנת למנוע הישנות של המקרה ותשלום חוזר ומיותר. חשוב לזכור, כשאתם נוטעים עץ חדש או שיח, קחו בחשבון את האפשרות שהשורשים עשויים להגיע בסוף אל מערכת הביוב ולגרום שם נזקים ועל כן חשוב לבחור את הצמחים בגינה באופן הנכון.

השאירו פרטים
ונחזור אליכם בהקדם